Higiena u alergików – kiedy wietrzyć sypialnię?
Czas czytania:2 min

Higiena u alergików – kiedy wietrzyć sypialnię?

0 0

Zmiana pościeli, umycie głowy czy wietrzenie sypialni – te czynności ludzie bez alergii wykonują bez zastanowienia. Jednak dla alergików może to być duże logistyczne wyzwanie. Eksperci są pewni – osoby uczulone na roztocza kurzu domowego muszą przestrzegać wielu zasad dotyczących higieny. 

Codzienność osób zmagających się z alergią wygląda nieco inaczej. Nie da się wyeliminować wszystkich alergenów, ponieważ nie żyjemy w idealnie sterylnym otoczeniu. Jednak podstawą jest zachowanie odpowiedniej higieny, dzięki czemu objawy mogą zostać zminimalizowane. Z jakimi dylematami zmagają się alergicy?

Sypialnia wrogiem alergika?

Sypialnia kojarzy nam się z miejscem odpoczynku i regeneracji po całym dniu. Jednak dla osób zmagających się alergią sypialnia jest miejscem pełnym alergenów. Materac, pościel, ale także trudne do posprzątania zakamarki pod łóżkiem – to miejsca, w których znajduje się mnóstwo uczulających roztoczy. Żeby rankiem uniknąć objawów alergii, szczególnie podrażnionych oczu i zatkanego nosa, miejsce do spania trzeba odpowiednio przygotować. W głowie alergika pojawia się zatem wiele pytań o to jak zachować higienę w sypialni. 

– U osoby uczulonej na roztocza, rzeczywiście trzeba częściej zmieniać poszewki, a także regularnie prać wsad w 90 stopniach. Najlepiej robić to raz na 3 miesiące i w przypadku alergików warto wybierać kołdry z wsadem syntetycznym, a nie z pierza naturalnego. Zdaję sobie sprawę, że takie pranie w wysokiej temperaturze sprawia, że pościel szybciej się niszczy, więc trzeba się liczyć z tym, że będzie trzeba wymieniać kołdry i poduszki częściej, niż w przypadku osób zdrowych. Dodatkowo zimą regularnie wystawiajmy pościel, gdy za oknem jest na mroźno i słonecznie 

mówi dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.

Czy przed spaniem trzeba myć głowę? 

Jednak nie tylko czysta i pozbawiona roztoczy pościel jest ważna. Nie mniej istotna jest higiena osobista. W ciągu całego dnia zarówna na naszej skórze, jak i włosach zbiera się wiele alergenów różnego pochodzenia. Dodatkowo martwy naskórek, który gromadzi się na naszej skórze, jest doskonałą pożywką dla roztoczy. Wieczorna higiena powinna być bardzo dokładna, by alergik mógł cieszyć się spokojnym snem i porankiem wolnym od dokuczliwych objawów. – Przed snem zdecydowanie warto dokładnie umyć twarz, oczy i najlepiej także włosy, gdyż przez cały dzień zbierają się w nich alergeny. Domyślam się, że może to być uciążliwe, ale jest to jeden ze sposobów, by nie obudzić się z zaczerwienionymi, opuchniętymi oczami – wyjaśnia dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.

Prawidłowa higiena kluczem do sukcesu

Warto także pamiętać, by zwrócić uwagę na skład kosmetyków używanych podczas wieczornej pielęgnacji, ponieważ kosmetyki również mogą uczulać. Będąc alergikiem, trzeba wybierać jakość, a nie ilość – szukając produktów w sklepie, najlepiej skupić się na tych z krótkim składem i składnikami pochodzenia naturalnego. Jest to bardzo ważne, gdyż skóra alergików może mieć uszkodzoną barierę ochronną.

Co warto mieć przy sobie?

Alergik zazwyczaj jest przygotowany na wszystko w każdych warunkach – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jednak warto pamiętać, by mieć przy sobie kilka rzeczy, które mogą ułatwić zadbanie o higienę lub zniwelowanie pojawiających się objawów alergii. Przede wszystkim dobrze mieć przy sobie płyn do dezynfekcji bądź zestaw chusteczek nawilżających – pozwoli to na pozbycie się kurzu z biurka w miejscu pracy czy z laptopa. Przydatne mogą okazać się też krople do oczu, które przyniosą ukojenie, gdy pojawi się uczucie pieczenia lub swędzenia (np. wyrób medyczny Ektin przeznaczony dla alergików). W przypadku brania leków od lekarza alergologa, posiadanie ich przy sobie i zażycie w razie potrzeby również jest niezbędne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Bezcenny kolagen ! Czyli?
Next post Zabiegi medycyny estetycznej – jak zadbać o bezpieczeństwo