Jak wybrać i prawidłowo użytkować maseczkę ochronną na twarz?
Czas czytania:1 min

Jak wybrać i prawidłowo użytkować maseczkę ochronną na twarz?

0 0

Wraz z wprowadzeniem obowiązku zasłaniania nosa i ust, wszyscy, którzy chcą korzystać z przestrzeni publicznej, muszą zaopatrzyć się w maseczki ochronne na twarz. Nie każdy jednak wie, jakie produkty są najlepsze i jak należy korzystać z nich prawidłowo. Tymczasem tylko dobrze dopasowany produkt, odpowiednio zakładany, ściągany i dezynfekowany może zapewnić Ci ochronę przed koronawirusem.

Świat walczący z pandemią COVID-19 zaopatruje się w narzędzia niezbędne do ochrony przed zakażeniem. Poznaj rodzaje maseczek i dowiedz się, jak poprawnie z nich korzystać.

Rodzaje maseczek ochronnych na twarz

Wraz z rozporządzeniem rządowym na temat konieczności zasłaniania ust i nosa pojawiły się pytania o to, jaki sposób ochrony wybrać. Okazuje się, że najlepsze w tej roli będą maseczki. Do wyboru pozostaje kilka typów produktów:

  • jednorazowe maseczki chirurgiczne — to podstawowa ochrona przed kontaktem z zanieczyszczeniem, które unosi się w wydychanym powietrzu. Stwarzają realną barierę na linii błony śluzowe-cząsteczki wirusa. Najskuteczniejsze są wersje zbudowane z trzech warstw włókniny polipropylenowej, które filtrują na poziomie 98% i pozwalają swobodnie oddychać.
  • Wielorazowe maseczki z bawełny — to mechaniczna przeszkoda, która ogranicza transmisję wirusa przez osoby kichające i kaszlące. Chroni też przed podświadomym pocieraniem nosa czy ust. Po ściągnięciu mogą zostać wyprane (zgodnie z instrukcją producenta), a po wysuszeniu zastosowane ponownie.
  • Profesjonalne maski przeciwpyłowe — filtrują nawet 95% cząsteczek z powietrza. Są wyposażone w filtr usuwający zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Jak prawidłowo powinna być noszona maseczka ochronna? Zadbaj o to, aby:

  • idealnie przylegała do twarzy,
  • nie była osadzona na okularach, tylko bezpośrednio na skórze,
  • była wymieniana, jak tylko ulegnie zawilgoceniu,
  • była stosowana zgodnie z przeznaczeniem — maska jednorazowa nadaje się do użytku tylko jeden raz i to przez kilkanaście minut — po tym czasie powinna zostać zutylizowana,
  • podlegała utylizacji zgodnie z zasadą: zużytą maseczkę najlepiej jest chwycić od strony wewnętrznej lub na zausznikach, aby uniknąć przenoszeniu wirusa na inne przedmioty czy części ciała. Po ściągnięciu od razu umieścić w zamykanym pojemniku i odkazić ręce.

Maseczki jednorazowe po zużyciu należy wyrzucić. Te materiałowe, wielokrotnego użytku można uprać i korzystać z nich ponownie. Ważne jest, aby przestrzegać obowiązujących przepisów w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych osób.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak przyjemnie spędzać czas w domu?
Next post Finanse osobiste w czasie kryzysu – co zrobić, by nie wpaść w długi?