Lato w życiu alergika – co może nasilać chorobę?
Czas czytania:2 min

Lato w życiu alergika – co może nasilać chorobę?

0 0

Alergia jest chorobą przewlekłą, która może mieć charakter sezonowy. W takiej sytuacji wzmożona aktywność alergenów w pewnej części roku będzie powodować nasilenie objawów u alergika. Okresem, którego dotyczy to najczęściej, jest właśnie lato. Jak sobie radzić z letnią alergią, by towarzyszące jej dolegliwości były jak najmniej dotkliwe? Podpowiadamy.

Alergia na lato – co najbardziej uczula o tej porze roku?

Choć to wiosna jest tym czasem, który najbardziej daje się we znaki większości alergikom, lato niewiele mu ustępuje. Latem pyli całkiem dużo roślin, spośród których do tych o największym potencjale alergennym należą:

  • w czerwcu: żyto, komosa, pokrzywa, babka lancetowata, rzepak, lipa, szczaw, czarny bez;
  • w lipcu: powyższe oraz trawy i bylica pospolita;
  • w sierpniu: wszystkie wcześniejsze oraz ambrozja;
  • we wrześniu: wycisza się większość alergenów poza ambrozją, trawami i bylicą.

Lato jest również okresem wyjątkowej aktywności zarodników grzybów mikroskopowych Cladosporium i Alternaria. Uczulone na nie osoby mogą zmagać się z uciążliwymi dolegliwościami od początku czerwca aż do września. O tej porze roku w powietrzu znajduje się także wyjątkowo dużo owadów, a ukąszenia niektórych z nich mogą wywołać reakcję alergiczną.

Ciepłe promienie słońca mogą też stać przyczyną wystąpienia nieprzyjemnych objawów u osób, które są uczulone na… słońce. Nie jest to zbyt powszechna alergia, jednak wyjątkowo uciążliwa i wymagająca wielu starań, by ograniczyć kontakt skóry z alergenem.

Po czym rozpoznać, że objawy alergii uległy nasileniu?

Nagłe pojawienie się alergenu w bezpośrednim otoczeniu osoby uczulonej na niego może skutkować wystąpieniem objawów, do których zalicza się przede wszystkim:

  • długotrwały nieżyt nosa i lejący się katar,
  • nieżyt spojówek objawiający się ich pieczeniem, szczypaniem, a nawet zaczerwienieniem i łzawieniem,
  • intensywne kichanie,
  • czerwoną, swędzącą wysypkę na skórze – najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym poprzez dotknięcie,
  • ostrą astmę i świszczący oddech w przypadku silnej reakcji alergicznej.

Jak walczyć z letnimi alergenami w domu?

Najprostszą taktyką walki z alergenami jest ich unikanie. Z tego względu zmniejsz częstotliwość przebywania na zewnątrz – szczególnie z samego rana i wieczorem, a także w słoneczne, bezchmurne dni. Najpewniej okaże się to jednak niemożliwe i jedynym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości będzie przyjmowanie leków przeciwalergicznych przez cały czas aktywności konkretnego alergenu, który je wywołuje.

Aby uniknąć kontaktu z letnimi alergenami w pomieszczeniach, ogranicz wietrzenie pomieszczeń i rób to tylko wtedy, gdy aktywność pyłków jest najmniejsza – czyli najlepiej tuż po deszczu. Możesz też korzystać z urządzeń do oczyszczania powietrza, takich jak profesjonalne oczyszczacze lub… odkurzacze pionowe. W ofercie Electrolux znajdują się modele wyposażone w 5-stopniowy system wychwytujący do 99,9% cząsteczek o wielkości 0,3-10 µm. Co więcej, mają także elektroszczotkę BEDPROPOWER™ PLUS z technologią UV emitującą specjalne światło wspomagające usuwanie bakterii, zarodników grzybów, roztoczy i innych alergenów, które mogłoby utrudnić życie osobie na nie uczulonej.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post BEGLOSSY “KOLORY LATA”
Next post Najlepsze owocowe wina i nalewki