Leki na alergie skórne − co pomoże?
Czas czytania:2 min

Leki na alergie skórne − co pomoże?

0 0

Alergie skórne to najczęściej rodzaj reakcji alergicznej na różne substancje. Mogą objawiać się w postaci pokrzywki, świądu, pieczenia, grudek czy innych wyprysków skórnych. Reakcja skórna często powstaje też jako efekt alergii kontaktowej czy też alergii pokarmowej. Sprawdź, jakie leki na alergie skórne stosować

Alergie skórne − czym są?

Alergie skórne, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się na powierzchni skóry. Ich przyczyną jest reakcja alergiczna organizmu na alergen. U dzieci alergie skórne najczęściej związane są z alergiami pokarmowymi − układ trawienny dziecka jest bardzo delikatny, dlatego czasem może reagować pokrzywką np. na białko (tzw. skaza białkowa).

Alergie skórne zwykle związane są jednak z tzw. alergiami kontaktowymi – może je więc wywołać ekspozycja np. na metal (sprzączka w pasku czy kolczyki), konkretny kosmetyk czy nawet proszek do prania. Najczęściej reakcja skórna zanika po odstawieniu alergenu. Podrażniony naskórek może jednak dokuczać Ci nawet przez kilka tygodni po pojawieniu się reakcji alergicznej.

Najczęściej uczulenie na skórze pojawia się w formie pokrzywki, obrzęku, świądu, pieczenia, zaczerwienienia, gródek, bąbli i pęcherzy czy stwardnienia skóry. Ten ostatni rodzaj zazwyczaj dotyczy osób z przewlekłą formą alergii skórnej. Efektem reakcji alergicznej mogą być też uszkodzenia naskórka, które powstają przez drapanie. W przypadku alergii skórnej możesz udać się do dermatologa lub też zastosować leki na alergie skórne bez recepty.

Czyta także: Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Leki na alergie skórne − rodzaje

Kiedy Twoja skóra pod wpływem alergenu swędzi, pali i piecze, możesz zastosować leki na alergie skórne. Leki na uczulenie na skórze występują pod różną postacią. Mogą być to maści i kremy do stosowania miejscowego, które mają działanie antyhistaminowe. Możesz też sięgnąć po antyhistaminowe leki doustne.

Na uczulenie na skórze także stosuje się maści i żele z grupy glikokortykosteroidów. Używaj ich zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub też z informacją na ulotce. O podrażnioną skórę zadbasz również z pomocą kremów i maści nawilżających – najlepiej hipoalergicznych.

Leki na uczulenie skórne − kiedy po nie sięgnąć?

Kiedy zaobserwujesz u siebie alergię skórną, przede wszystkim zastanów się, co mogło Cię uczulić. Czy był to nowy kosmetyk, proszek do prania, a może wysypka pojawiła się w miejscu, gdzie skóra stykała się z metalem. Pamiętaj, że alergia skórna może być też objawem uczulenia na jedzenie. Dlatego też lepiej przejrzyj swoje menu. W rozpoznaniu alergenu mogą pomóc Ci testy alergiczne, na przykład te w formie płatków. Samodzielne ustalanie alergenu może być trudne. Kiedy już dowiesz się, który produkt powodował alergię, w miarę możliwości odstaw go lub ogranicz kontakt. Jeśli Twój organizm nie będzie miał z nimi kontaktu, alergia powinna ustąpić.

Kiedy jednak świąd, wysypka i opuchlizna mocno Ci doskwierają, możesz zastosować miejscowe środki na skórę. Jeżeli Twój naskórek jest lekko uszkodzony od drapania, a skóra jest przesuszona, dobrym pomysłem będzie zastosowanie hipoalergicznych dermokosmetyków emolientowych, które nawilżą skórę i przyspieszą regenerację naskórka.

Na wysypki, opuchliznę i pokrzywkę możesz stosować maści lub leki na alergie skórne bez recepty z grupy środków antyhistaminowych. Jeżeli udasz się do dermatologa, może on zalecić Ci dodatkowo stosowanie odpowiedniego glikokortykosteroidu przez określony czas.

Źródła:

  • https://drmax.pl/blog-porady/choroby-alergiczne-skory-z-czym-najczesciej-przychodzimy-do-dermatologa/
  • https://wylecz.to/leki-i-suplementy/leki-na-alergie-bez-recepty-jakie-leki-przeciwalergiczne-bez-recepty-wybrac/
  • https://wylecz.to/leki-i-suplementy/leki-przeciwalergiczne/
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak podrywają szejkowie – recenzja
Next post Najlepsze ręczniki papierowe Katrin