Okulary przeciwsłoneczne – must have każdego alergika
Czas czytania:1 min

Okulary przeciwsłoneczne – must have każdego alergika

0 0

Wszyscy wiedzą o tym, że okulary przeciwsłoneczne chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ale już nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten drobny przedmiot może być też skuteczny w walce z alergią. Dlaczego alergicy powinni nosić okulary przeciwsłoneczne? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

Okulary tworzą wręcz mechaniczną tarczę ochronną dla oka – alergeny zatrzymują się na szkłach i nie przenikają do oka, tym samym nie podrażniając go podkreśla Dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”

Warto mieć je zawsze przy sobie, gdy wychodzimy na zewnątrz. Bardzo ważne jest także, by pamiętać o ich regularnym czyszczeniu po każdym spacerze – najlepiej umyć je wodą z mydłem, wytrzeć i wypolerować przeznaczoną do tego profesjonalną ściereczką. By w pełni chronić oczy, alergicy powinni także stosować krople do oczu, wypłukujące alergeny. Najlepiej wybrać krople dwuskładnikowe, zawierające kwas hialuronowy, który oczyszcza oko oraz ektoinę, która tworzy dodatkowy film łzowy, blokujący dostęp do oka alergenom (np. EKTIN). Warto szukać kropli bez konserwantów, które można stosować, w razie potrzeby, nawet kilka razy dziennie. Produkty te dostępne są bez recepty.

Nie tylko przeciw promieniom słońca

Okulary jako mechaniczna ochrona oczu są także niezbędne w czasie popularnych latem wycieczek rowerowych.

– Na rozpędzonym jednośladzie jeszcze łatwiej „złapać” alergeny, które mogą podrażnić nam oczy. Warto się przed tym zabezpieczyć – mówi Dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”

Z kolei okulary pływackie będą niezwykle pomocne na basenie. Tu również alergicy mogą czuć dyskomfort – skłonności do alergii bywają krzyżowe, alergicy cierpiący z powodu pyłków, mogą też mieć delikatniejszą skórę. Podrażnienia od chlorowanej wody często objawiają się również poprzez zaczerwienienie oczu:

– Dobrze przylegające do oczodołu okulary do pływania z pewnością pomogą zabezpieczyć narząd wzroku i zapewnią komfort podczas wizyty na basenie – mówi Dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Choć okulary u alergików mają mechanicznie chronić przed alergenami, nie oznacza to, że może być to przypadkowy produkt kupiony na przysłowiowym bazarku –

Przestrzegam przed kupowaniem okularów w przypadkowych miejscach. Takie produkty często mogą nie mieć właściwych filtrów UV. Dobrze dobrane okulary powinny być wygodne, nie ograniczać pola widzenia oraz nigdzie nie uciskać – Dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Powieść Ewy Minge
Next post 5 sposobów na kreatywne lato w mieście