Skąd bierze się zmęczenie?
Czas czytania:3 min

Skąd bierze się zmęczenie?

0 0

Z powodu uporczywego i długotrwałego zmęczenia każdego roku około 30 tys. kobiet w Polsce opuszcza przynajmniej jeden dzień w pracy. Pacjentki często też uskarżają się na problemy ze snem, nastrojem, a także nawracającymi bólami głowy czy mięśni. U niektórych stan ten jest związany z tzw. jesienną chandrą i może mieć charakter sezonowy. – Dolegliwości te często mogą też być związane z określonymi chorobami, dlatego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne – przestrzega dr n.med. Patryk Poniewierza, prof. Uczelni Łazarskiego w Warszawie, dyrektor medyczny Medicover i popularyzator medycyny stylu życia.

W 2019 roku nieco ponad 9%1 Polaków deklarowało regularnie powtarzające się uczucie zmęczenia. Jak pokazują badania, w Polsce dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn2. W 2021 roku złe samopoczucie oraz zmęczenie stanowiło 4,3% wszystkich przyczyn krótkich jednodniowych zaświadczeń lekarskich o niezdolności kobiet do pracy3. Dla porównania wśród mężczyzn było to 3,9%4

-Uporczywe zmęczenie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej czy medycyny stylu życia. Długotrwałe znużenie, któremu często towarzyszą senność, brak energii, dolegliwości psychosomatyczne, jak bóle mięśni czy głowy, problemy z zaśnięciem lub ciągłe wybudzanie się w nocy oraz nawracające epizody depresyjne, nie tylko wpływa na pogorszenie komfortu życia, ale wiąże się ze spadkiem odporności i większą podatnością na choroby [5]  – wyjaśnia dr n.med. Patryk Poniewierza, prof. UŁa, dyrektor działu medycznego Medicover. 

Zmęczenie i złe samopoczucie mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak np. stres, problemy rodzinne i zawodowe, choroby, złe nawyki żywieniowe, brak snu czy nieregularny tryb życia.

– Kobiety stanowią szczególną grupę społeczną. Wiele z moich pacjentek jest aktywnych zawodowo, prowadzi dom, wychowuje dzieci, a nierzadko też opiekuje się swoimi starszymi rodzicami. W tym natłoku obowiązków, często zapominają o sobie i o tym, by dbać o swoje zdrowie. Niestety od jakiegoś czasu obserwujemy tego skutki – średnia życia kobiet w Polsce stale maleje i należy obecnie do jednej z najkrótszych w Unii Europejskiej  –stwierdza ekspert.

Ważnym elementem dbania o zdrowie jest profilaktyka, w tym regularnie wykonywane proste badania laboratoryjne, takie jak np. morfologia, badanie ogólne moczu, profil lipidowy czy stężenie glukozy.

-W dwóch przypadkach na trzy jest możliwe określenie przyczyn zmęczenia [6]. Często odpowiedzi należy szukać właśnie w badaniach krwi czy moczu. Zmęczenie może być efektem anemii czy nieprawidłowej pracy nerek. Może też być wywołane przez infekcję lub świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym, np. nieleczonej cukrzycy czy wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Zmęczenie może też mieć podłoże psychiczne lub wynikać ze złych nawyków, takich jak brak odpowiedniej ilości ruchu, nieprawidłowo zbilansowana dieta, zbyt duża ekspozycja na bodźce zewnętrzne, np. uzależnienie od mediów społecznościowych – dodaje dr n.med. Patryk Poniewierza. 

Medicover od ponad 28 lat zapewnia pacjentkom w Polsce szeroki dostęp do badań profilaktycznych. W nowocześnie wyposażonych centrach medycznych w całym kraju w trakcie jednej wizyty można wykonać kompleksowe badania diagnostyczne oraz skonsultować się ze specjalistą.

-Profilaktyka to szansa na dłuższe życie w zdrowiu. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i postawienie diagnozy, to często większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Dlatego powinno się regularnie wykonywać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, badanie moczu, a w przypadku kobiet też badania piersi czy cytologię. To powinno być naturalne, tak samo jak chodzenie do fryzjera, kosmetyczki czy manicurzystki – podsumowuje dyrektor działu medycznego Medicover.

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne to szansa na wykrycie wielu groźnych chorób. Korzystając z badań lub różnych pakietów badań dostosowanych do potrzeb kobiet, jak te oferowane przez Medicover w ramach programu Profilaktyka Zdrowia Kobiety, pacjentki mogą zadbać zarówno o zdrowie intymne, kompleksowo się przebadać, a także dowiedzieć się, jakie muszą uzupełnić witaminy i mikroelementy.

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania profilaktyczne, aby wyeliminować lub wykryć nieprawidłowości na najwcześniejszym etapie. Warto pamiętać, że mogą to załatwić w ciągu 1-2 wizyt, a zapobiegać jest łatwiej niż leczyć. Więcej o profilaktyce można przeczytać w e-booku opracowanym przez ekspertów Medicover.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Szykujemy się na sezon jesienno-zimowy 2023/2024 – jak ograniczyć wydatki za ogrzewanie i prąd
Next post Idealnie dopasowany – jak dobrać biustonosz?