Szczepienia na grypę – to ostatni monent
Czas czytania:2 min

Szczepienia na grypę – to ostatni monent

0 0

Grypa i choroby grypopodobne dają o sobie znać w całym kraju. Od początku sezonu infekcyjnego w całej Polsce z objawami do lekarzy trafiło blisko 810 000 osób, z czego hospitalizacji wymagało 2094 z nich1. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów. Wirus grypy to jeden z wielu wirusów, które krążą w populacji, ale tylko on powoduje poważne powikłania, którym można zapobiegać poprzez szczepienie. Grudzień to już ostatni moment na szczepienia na grypę, przed rozpoczęciem szczytu zachorowań

Najwięcej zachorowań od początku sezonu zarejestrowano w województwach: pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Najzdrowsze regiony to województwo lubuskie, podkarpackie i warmińsko – mazurskie. G rypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem. Lekarze są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Powikłania pogrypowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego ważne jest skuteczne rozpoznanie choroby. Szczepienia profilaktyczne to najważniejsze elementy walki z zagrożeniem epidemiologicznym, jakie niesie ze sobą wirus grypy. To już ostatni moment, aby zaszczepić się przed wirusem grypy.

Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji wirusowych. Grypa atakuje nagle i towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do innych chorób wirusowych grypa może wywołać niebezpieczne dla organizmu powikłania pogrypowe, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a nawet zgonem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka wirusa grypy.

„Wielkimi krokami zbliża się szczyt sezonu zachorowań na grypę. To już ostatnie chwile, aby skorzystać ze szczepień przeciw grypie. Zachęcam wszystkich do profilaktyki grypy, a szczególnie osoby, które znajdują się w grupie ryzyka powikłań pogrypowych tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. To dla nich zarażenie się wirusem grypy jest najbardziej niebezpieczne ” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Szczepienia na grypę – 10 powodów, dla których warto:

  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę i/lub złagodzenia przebiegu infekcji grypowej
  • Zmniejszenie ryzyka powikłań pogrypowych, w szczególności ryzyka zaostrzeń przebiegu chorób przewlekłych
  • Redukcja liczby hospitalizacji z powodu leczenia grypy i jej powikłań
  • Zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu grypy i jej powikłań
  • Zmniejszenie liczby koniecznych interwencji lekarskich związanych z diagnostyką i leczeniem grypy
  • Ograniczenie liczby wtórnych zakażeń bakteryjnych zagrażających w sposób szczególny osobom z grup ryzyka
  • Ograniczenie transmisji wirusa i ochrona osób z grup ryzyka oraz z przeciwskazaniami do szczepień
  • Ograniczenie kosztów bezpośrednich, związanych z terapią grypy i jej powikłań
  • Ograniczenie kosztów pośrednich, związanych z absencją w pracy oraz zmniejszeniem produktywności
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jej styl – Olivia Wilde
Next post Rehabilitacja niemowląt – na co zwrócić uwagę w rozwoju dziecka?