Zadbaj o zdrowie oczu prostymi sposobami
Czas czytania:3 min

Zadbaj o zdrowie oczu prostymi sposobami

0 0

Osoby, które cieszą się dobrym wzrokiem zazwyczaj nie zwracają uwagi na potencjalne zagrożenia, mogące skutkować pogorszeniem jakości widzenia. Niestety, kiedy pojawia się problem z widzeniem, często konieczne jest zastosowanie szkieł kontaktowych lub okularów. Warto więc zastanowić się wcześniej, co zrobić, aby ograniczyć ryzyko pogorszenia się wzroku i jak cieszyć się jego dobrym stanem jak najdłużej.

Zadbaj o zdrowie oczu

Dieta i suplementy

Podstawą dbania o dobrą jakość wzroku jest dieta bogata w luteinę, witaminy A, E, C oraz cynk. Pierwsza z nich, luteina, gromadzi się przede wszystkim w plamce żółtej i soczewce. Chroni oczy przed wolnymi rodnikami, szkodliwym promieniowaniem, może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy, nawet o 30 proc.

Witaminy A, E, C uzupełniają się wzajemnie, a ich niedobór może skutkować pojawianiem się poważnych problemów ze wzrokiem, m.in. zaburzeń ostrości widzenia. Witamina A zapobiega „kurzej ślepocie”, czyli niedowidzeniu po zmierzchu, natomiast witamina E odpowiedzialna jest za zapobieganie procesowi utleniania wielonasyconych kwasów tłuszczowych – m.in. witaminy A oraz neutralizację negatywnego działania wolnych rodników, odpowiedzialnych za obumieranie komórek tworzących tkankę gałki ocznej. Witamina C wspomaga proces wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, a także wytwarzanie płynu łzowego.

Nie bez znaczenia pozostaje także cynk – mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gałek ocznych. Bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny – światłoczułego barwnika, który umożliwia widzenie po zmierzchu i rozróżnianie odcieni szarości. Cynk chroni oczy przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, a jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności.

Ja chronić wzrok przed szkodliwym działaniem komputera?

Komputer stanowi główne narzędzie codziennej pracy wielu osób i ciężko wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z jego użytkowania. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą ograniczyć ryzyko pogorszenia się wzroku w wyniku długotrwałego patrzenia w monitor – m.in. poprzez zachowanie odpowiedniej odległości od oczu, wynoszącej 50-70 cm. Dobrze jest także zamknąć oczy na kilka sekund co jakiś czas – dzięki temu będą mniej narażone na przesuszenie. Jeżeli mamy taką możliwość, raz na godzinę warto zrobić 5-minutową przerwę od patrzenia w monitor i wyjść w tym czasie na krótki spacer, jeśli nie – przynajmniej oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w kierunku obiektu znajdującego się dalej – to pomoże oczom złagodzić napięcie akomodacyjne.

Odpowiednie naświetlenie

Oczy najlepiej tolerują światło naturalne. Niestety, nasz klimat temu nie sprzyja – największa ilość światła dociera do nas latem, a przez większą część roku musimy zadawalać się światłem sztucznym. W tym wypadku, warto zadbać o to, aby było ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli: nie za ostre, ani za słabe oraz niezbyt intensywne, ponieważ oczom szkodzi nie tylko niedostateczne, ale także nadmierne oświetlenie. Jeżeli biurko ustawione jest z dala od okna, dobrze jest postawić na nim lampkę, która posłuży jako dodatkowe źródło światła i pamiętać o tym, żeby nie czytać z odległości mniejszej niż 30-40 cm.

Ochrona oczu przed słońcem

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce może być niebezpiecznie nie tylko dla skóry, ale i oczu, dlatego latem warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiednie filtry UV, które uchronią nasze oczy przed jego szkodliwym wpływem.

„Okulary przeciwsłoneczne kupowane na straganach, w sklepach odzieżowych, czy drogeriach tylko pozornie chronią nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zazwyczaj są to szkła barwione, bez filtrów, nawet wtedy, gdy posiadają naklejki CE i UV” – mówi dr n.med. Agnieszka Samsel z warszawskiej klinki OptoMedica. – „Okulary wyposażone w filtry UV należy kupować w salonach optycznych – dopiero wtedy mamy gwarancję, że nasze oczy chronione są przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Warto o tym pamiętać, ponieważ okulary, które pozornie chronią nasze oczy, jednocześnie pozbawiają ich obronnego odruchu mrużenia i może to skutkować pogorszeniem się jakości widzenia” – alarmuje.

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku, należy jak najszybciej udać się do specjalisty – okulisty, który dobierze najbardziej odpowiedni sposób leczenia, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania występujących zaburzeń widzenia – najczęściej poprzez dobranie odpowiednich szkieł kontaktowych lub okularów. Zaniechanie wizyty grozi pogłębieniem się wady wzroku, dlatego warto nie zwlekać z wizytą.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak kupować na wyprzedaży?
Next post Baby – shower, czyli mamy bal