Zalecenia dietetyczne – jak się odnaleźć
Czas czytania:3 min

Zalecenia dietetyczne – jak się odnaleźć

0 0

Sposobów na zachowanie dobrego samopoczucia, witalności oraz szczupłej sylwetki jest wiele.  Co sezon pojawiają się nowe pomysły i diety-cud, poparte mniej lub bardziej przełomowymi badaniami. Jak odnaleźć się w gąszczu zaleceń dietetycznych i zmiennych trendów żywieniowych? Przepis jest prosty – skoncentrujmy się na owocach, warzywach i sokach, które powinny stanowić podstawę każdej diety, bez względu na panującą aktualnie modę.

Każdego roku jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącymi nowych trendów żywieniowych.

W 2016 roku karierę mają zrobić rośliny strączkowe, starożytne ziarna i dieta nordycka. W ubiegłym roku modna była dieta paleo, a jeszcze wcześniej Dukana. Niesłabnącą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa, śródziemnomorska oraz niskotłuszczowa. Ilość „modnych” w danym sezonie diet  i trendów żywieniowych przyprawia o zawrót głowy. Ponadto każda nowa dieta kładzie nacisk na inne produkty, których należy spożywać więcej lub które należy całkowicie wykreślić z jadłospisu.

Zalecenia dietetyczne – nie dajmy się zwariować!

Prawidłowa dieta jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie.  Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bez refleksji podążać za wszystkimi nowymi trendami, zmieniając co chwilę nasze nawyki żywieniowe i eksperymentując z różnymi modnymi produktami. Poza tym, popularna w danej chwili dieta nie musi być dopasowana do naszych faktycznych potrzeb żywieniowych. Niestety, ogromna ilość dostępnych w mediach informacji oraz zmienne zalecenia  – w zależności od rodzaju diety – coraz częściej powodują dezinformację i trudności w podejmowaniu racjonalnych decyzji żywieniowych.

Na co zatem powinniśmy postawić, skoro tak wiele diet jest jedynie chwilową modą a trendy żywieniowe zmieniają się co sezon? Okazuje się, że prawidłowa dieta może być prosta i skuteczna. Przede wszystkim należy skupić się na prawidłowych nawykach żywieniowych oraz diecie bogatej  w warzywa, owoce i soki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu  i powinny stanowić podstawę naszego codziennego jadłospisu. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest to najprostsze.

– Wiedza o żywieniu człowieka rozwija się niezwykle dynamicznie. Nie musimy jednak posiadać doktoratu z dietetyki, aby prawidłowo się odżywiać. Planowanie zakupów, jedzenie powoli, gotowanie potraw w domu, różnorodna i urozmaicona dieta, jedzenie do każdego posiłku warzyw  i owoców czy wypijanie szklanki soku w ciągu dnia to przykłady prostych rad, które łatwo wprowadzić w życie i które mają potwierdzony pozytywny wpływ na nasze samopoczucie – mówi Zuzanna Antecka, specjalistka ds. żywienia.

Zalecenia dietetyczne – jedzmy warzywa i owoce w każdej postaci

Warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem każdej prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Zgodnie z ostatnimi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia można je jeść praktycznie bezkarnie – im więcej, tym lepiej dla naszego samopoczucia. Powinniśmy spożywać minimum 400g warzyw i owoców dziennie w co najmniej 5 porcjach1. Konstruowanie swojego codziennego menu
w oparciu o warzywa i owoce zapewni nam odpowiednią dawkę witamin, antyoksydantów, składników mineralnych i wartości odżywczych. Dieta bogata w warzywa i owoce nie musi być przy tym uciążliwa i czasochłonna – warzywa można spożywać w każdej możliwej postaci, nie tylko na surowo, ale również w innych formach np. soku czy musu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza
w sezonie zimowym, kiedy świeże i pełnowartościowe owoce oraz warzywa są znacznie trudniej dostępne.

Zalecenia dietetyczne – pamiętajmy o sokach i musach

Doskonałym sposobem na uzupełnienie diety w warzywa oraz owoce są soki i musy, które mogą stanowić dodatek do pożywnego posiłku lub samodzielną przekąskę w ciągu dnia. Soki i musy są ważnym elementem prawidłowej, zbilansowanej diety i dostarczają – praktycznie tak samo jak warzywa czy owoce, z których zostały wykonane – cennych witamin, minerałów i wartości odżywczych. Sięgając po soki i musy możemy cieszyć się smakiem naszych ulubionych owoców  i warzyw praktycznie przez cały rok.

– 100% soki i musy to produkty w pełni naturalne. Zgodnie z prawem nie wolno do nich dodawać żadnych dodatków: aromatów, barwników, konserwantów i cukrów. Z powodzeniem szklanka 100% soku lub saszetka musu może zastąpić nam jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Dzięki temu nasza dieta będzie bardziej różnorodna, a nasze ciało będzie funkcjonować co raz lepiej – potwierdza dietetyk, Zuzanna Antecka.

Dieta bogata w warzywa i owoce, świadome i regularne spożywanie posiłków, picie zalecanej szklanki soku każdego dnia, a także zastępowanie mięsa roślinnymi substytutami to proste i skuteczne sposoby na zachowanie dobrego samopoczucia i energii na cały dzień! Pamiętajmy jednak o tym, że tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych i nieuleganie chwilowym modom pozwoli nam cieszyć się lepszym samopoczuciem na długo.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Barbie ma 57 lat! Poznaj fakty z życia
Next post Jak się pozbyć cellulitu?