Farby idealne do rękodzieła w technice decoupage
Czas czytania:1 min

Farby idealne do rękodzieła w technice decoupage

0 0

Decoupage to niesamowita technika dekoracyjna, która sprawia, że zupełnie niepozorne przedmioty nagle stają się dziełami sztuki i przepięknymi ozdobami. To wszystko przy pomocy drewnianych pudełek (deseczek, wieszaków itp.), ozdobnych serwetek, kleju, lakieru, a także farb akrylowych do decoupage. Ostatni z wymienionych elementów jest na pierwszy rzut oka – po wykonaniu całości dekoracji – praktycznie niezauważalny, jednak bez niego efekt końcowy na pewno byłby o wiele uboższy. Materiały dedykowane tej technice rękodzielniczej są różnorodne. Rzecz tyczy się również farb akrylowych do decoupage, których na rynku znajdziemy całe mnóstwo – w przeróżnych kolorach, opakowaniach oraz pojemnościach. Poniżej kilka wskazówek, jak wybrać te idealne farby akrylowe do decoupage, które najbardziej odpowiadać będą naszym wymaganiom

Praktyczny wybór

Pozornie mogłoby się wydawać, że wszystkie farby akrylowe do decoupage są jednakowe i jedyne nad czym powinniśmy się zastanawiać to kolor, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał. Sprawa jednak nie jest aż taka prosta. Wybierając farbę, która będzie nam służyła do zagruntowania przedmiotu, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dobrze, jeśli farby akrylowe do decoupage będą składały się z wysokiej jakości składników, takich jak pigment oraz nośnik. Nośnik, czyli binder decyduje o gęstości i wyglądzie farby, a także o jego przyczepności do podłoża i trwałości. Odpowiednio dobrana baza będzie kluczowa w uzyskaniu finalnego efektu już po nałożeniu innych materiałów, np. serwetek, lakieru. Wysokiej jakości pigment sprawia natomiast, że uzyskana barwa jest czysta i żywa. Ponadto, farby akrylowe do decoupage powinny cechować się dobrą przyczepnością do podłoża, nie rozwarstwiać się, a po wyschnięciu pozostawiać odporną na spękania, elastyczną powłokę.

Polepszacze, extendery, składniki zapewniające płynność

Oprócz tego, że wybierane przez nas farby akrylowe do decoupage powinny być szybkoschnące i dające ładny końcowy efekt, to istnieje jeszcze kilka kryteriów, które powinny spełniać. Po pierwsze – płynność. Zakupując farbę powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile zawiera wody. Niewielka jej ilość bowiem sprawi, że jednocześnie zostanie utrzymana płynność nośnika oraz, że będzie ona mogła wyparować na tyle, by po wyschnięciu ozdoba posiadała elastyczną, odporną na pęknięcia warstwę powierzchni o ładnym kolorze. Cechą profesjonalnych farb akrylowych do decoupage są też dobrane w odpowiedniej ilości extendery. Jeśli farba będzie zawierała ich zbyt wiele to powierzchnia nią pokryta będzie mało odporna na zarysowania i pozbawiona połysku. Po trzecie, kupując farby akrylowe do decoupage warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera naturalne dodatki. Tego typu polepszacze mogą skutecznie zapobiec na przykład starzeniu się przechowywanej przez dłuższy czas farby.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Domowe sposoby na spierzchnięte i suche dłonie
Next post Jak bezpiecznie rozpakować i zabezpieczyć żywność w domu