Jak skutecznie dbać o zmywarkę?
Czas czytania:2 min

Jak skutecznie dbać o zmywarkę?

0 0

Wiele osób korzysta ze zmywarki, nie wszyscy jednak pamiętają, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Pod tym względem nie różni się ona od innych sprzętów AGD. To, że co kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin przepuszczane przez nią są woda i detergenty, nie oznacza, że nie wymaga ona osobnej pielęgnacji.

O zmywarkę także trzeba dbać

Na portalu Znamy się od kuchni znaleźć można wiele cennych wskazówek dotyczących czyszczenia i pielęgnacji sprzętów AGD. Jak podkreślają eksperci, w przypadku zmywarki szczególnie istotne są uszczelki, filtry, a także same dysze myjące. Zmywarkę należy regularnie myć, ponieważ podczas jej pracy nie do wszystkich części docierają woda i detergenty. Grozi to tym, że na uszczelkach, panelu dotykowym, a także zewnętrznej obudowie mogą zbierać się zanieczyszczenia. Najniebezpieczniejsze są te gromadzące się wewnątrz całego mechanizmu, ponieważ z czasem mogą one doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie można na przykład zapominać o filtrach na dnie urządzenia. Ich zatkanie grozi całkowitym zablokowaniem urządzenia, a czasem jego poważnym uszkodzeniem.

Jak należy czyścić zmywarkę?

Zmywarkę należy najpierw opróżnić ze wszystkich elementów się z niej znajdujących. Następnie należy ustawić program o najwyższej temperaturze (z reguły około 70 stopni). Do środka wkłada się preparat do mycia zmywarki. Gotowy produkt można oczywiście kupić w sklepie, można go też przygotować samodzielnie. Wystarczy zmieszać ocet i sodę oczyszczoną. Takie kompleksowe mycie zmywarki należy wykonać co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu można mieć pewność, że w środku urządzenia nie będą osadzać się zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem są także kąpiele z dodatkiem soli do zmywarek. W ten sposób zmiękcza się wodę, co przeciwdziała osadzaniu się kamienia na wewnętrznych elementach zmywarki. Warto także kontrolować stan uszczelek, dokładnie przecierać przestrzenie między obudową a wnętrzem urządzenia, w których często osadza się brud.

Ochrona zmywarki na co dzień

O zmywarkę należy dbać codziennie. Znaczenie mają bowiem nie tylko kompleksowe kąpiele czyszczące, ale i codzienna eksploatacja. Zmywaki nie można przeładowywać, ponieważ nie tylko naczynia są potem nie do końca umyte, lecz także urządzenie jest bardzo obciążone. Naczynia powinny być odpowiednio ułożone. Cięższe rzeczy powinno się układać jedynie na dolnej półce.

Nie powinno się w ogóle wkładać do niej elementów zanieczyszczonych farbami. Nie można w niej myć niczego, co jest zabrudzone benzyną lub pozostałymi substancjami łatwopalnymi. Nie wolno myć w niej filtrów z oczyszczaczy powietrza. Niezbyt rozsądne jest także mycie elementów z drewna. Drobiny drewna mogą przedostać się do filtra, a samo naczynie lub akcesorium może po prostu ulec zniszczeniu.

Wszystkie naczynie przed włożeniem do zmywarki powinny zostać przepłukane i oczyszczone z resztek. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na te, w których była dużą ilością kwasów, które mogą przyczynić się do powstawania korozji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Najnowsza powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to emocjonalna jazda bez trzymanki
Next post Jakie są największe zalety tkanin lnianych?