Jakie są największe zalety tkanin lnianych?
Czas czytania:1 min

Jakie są największe zalety tkanin lnianych?

0 0

Len zwyczajny to jedna z popularnych roślin włóknistych, znanych i wykorzystywanych przez człowieka od tysięcy lat. Początkowo używano jej do produkcji sznurków oraz łączenia skór zwierzęcych, nadając im wygodniejszą w użyciu formę. Bardziej wyrafinowane tkaniny lniane pojawiły się w starożytnym Egipcie. Od tego czasu znaczenie lnu zwyczajnego systematycznie wzrastało. Po dziś dzień jest to roślina uprawna, z której produkuje się sznurki i podlegające pełnej biodegradacji materiały tekstylne

Zalety tkanin produkowanych z lnu

Największą zaletą tego typu tkanin jest ich pełna naturalność. Podobnie jak tkaniny bawełniane czy wełniane, także tkaniny z lnu są produktami pochodzącymi bezpośrednio z natury, wytwarzanymi z surowców podlegających biodegradacji. W czasach walki z globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego sięganie po tego typu materiały ma niezwykle pozytywny wydźwięk. Len tkanina dzięki swojej naturalności jest antyalergiczna, przez co stanowi doskonały wybór dla osób zmagających się z różnego rodzaju uczuleniami. Ich dużą zaletą jest wysoki poziom odporności na tarcie i rozciąganie, co dostrzegali już starożytni, wykorzystując włókno lnu zwyczajnego do produkcji lin i sznurków. Poza tym takie tkaniny są bardzo przewiewne, przez co znajdują wiele zastosowań w produkcji odzieży typowo letniej. Powszechnie wykorzystuje się je m.in. do produkcji lekkich, letnich spodni i przewiewnych koszul.

Do czego wykorzystuje się włókna lnu?

Odzież wykonana z tkanin lnianych jest nie tylko trwała i oddychająca, ale także wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu niełatwo ją przepocić. Najczęściej lniane materiały wykorzystywane są do produkcji zwiewnej odzieży letniej, w tym wspomnianych już wcześniej koszul czy spodni. Przy zastosowaniu tkaniny o większej gramaturze z powodzeniem można produkować z niej również odzież wierzchnią, a także wytrzymałe plecaki, worki, obrusy, czy zasłony. Tkaniny lniane charakteryzują się dość dużą skłonnością do absorpcji wody, w związku z czym ich wykorzystanie do produkcji niektórych kategorii odzieży, na przykład kurtek, nie jest wskazane.

Jeśli szukasz naturalnego materiału do produkcji odzieży letniej, tkaniny wyprodukowane z włókien lnu zwyczajnego mogą być strzałem w dziesiątkę. Takie tkaniny są wytrzymałe i bardzo przewiewne, można barwić je na wiele sposobów, chronią przed podrażnieniami skóry, nie elektryzują się i wykazują się właściwościami antybakteryjnymi. Tkanin lnianych można używać również do produkcji marynarek czy koszul. Wystarczy wybrać materiał o większej gramaturze.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak skutecznie dbać o zmywarkę?
Next post Kiedy dojrzewanie boli za bardzo…