ABC kupki niemowlęcia – jej wygląd a zdrowie maluszka
Czas czytania:2 min

ABC kupki niemowlęcia – jej wygląd a zdrowie maluszka

0 0

Troska o prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie dziecka to priorytet dla każdego rodzica, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Zdarzają się sytuacje, gdy niemowlę jest płaczliwe i rozdrażnione ze względu na doskwierające mu dolegliwości trawienne. Przydatna w rozwiazywaniu problemów brzuszkowych może okazać się znajomość m.in. skali bristolskiej, czyli klasyfikacji uformowania stolca. Sprawdź, czego na temat zdrowia malucha możesz się dzięki niej dowiedzieć.

Niełatwy początek dla dojrzewającego brzuszka

Układ pokarmowy dziecka rozwija się jeszcze długo po jego narodzinach i jest bardzo wrażliwy.Przykładowo przez 12 miesięcy życia mikrobiota jelitowa maluchaktóra odpowiada m.in. za wspieranie układu odpornościowego[1], nadal się kształtuje.Jednak – należy to podkreślić – brzuszek na każdym etapie rozwoju potrzebuje szczególnej dbałości i delikatnego traktowania, w tym dopasowanego sposobu żywieniaponieważ układ pokarmowy niemowlęcia nie umie jeszcze radzić sobie z każdym typem pożywienia

.Kupka pod lupą

Pokarmem, który w początkowym okresie życia najlepiej wpływa na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka, jest mleko mamy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i jego kontynuację nawet do 2. roku życia lub dłużej, wraz z rozszerzeniem diety.

Stolce maluszka karmionego piersią są zazwyczaj jasnożółte i mają luźną konsystencję.

Dziecko, które otrzymuje mleko mamy, wypróżnia się kilka razy na dobę, czasem zaraz po posiłku. Po ukończeniu 3. miesiąca częstotliwość odwania stolca może się zmniejszyć do jednego lub dwóch wypróżnień na dzień.

Jeśli mama z uzasadnionych względów nie może karmić piersią, powinna wraz z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko następne. Przy doborze produktu warto zwrócić uwagę na specyficzne składniki mleka modyfikowanego, istotne dla delikatnego układu pokarmowego malucha, na przykład na zawartość błonnika pokarmowego.

U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym stolec wygląda nieco inaczej niż u dziecka przystawianego do piersi.

Jest on jasnożółty lub jasnobrązowy – jest też bardziej zwięzły. Maluszek żywiony mlekiem modyfikowanym może brudzić pieluszkę nawet kilka razy dziennie. Z biegiem czasu to się unormuje i będzie wydalał około dwie kupki na dobę.

Klasyfikacja pomocna dla mamy i taty – skala bristolska

Przydatnym narzędziem dla każdego rodzica, który chce się upewnić, że stan zdrowia jego maleństwa jest prawidłowy, może się okazać bristolska skala uformowania stolca (ang. Bristol Stool Form Scale)[2].Używając jej, opiekunowie mogą przeanalizować zmiany w wyglądzie kupki dziecka, jednak ważna jest także ogólna obserwacja samopoczucia dziecka. Według skali bristolskiej wyróżnia się 4 typy stolca, a jest to możliwe dzięki ocenie jego kształtu i konsystencji. Oba te czynniki są zależne od tego, ile czasu stolec znajdował się w jelicie grubym. Przykładowo stolec typu 1. zalegał tam najdłużej, a typ 4. – najkrócej. Dowiedz się, czym według tego przewodnika charakteryzuje się każdy z typów kupki.

Typ 1. – TWARDE

Bebiko_zbite grudki.png

Stolec kształtuje się w pojedyncze, zbite grudki. Bardzo często taki wygląd oznacza zatwardzenie, co jest równoznaczne z problemami z wypróżnieniem się u maluszka[3].

Bebiko_grudkowaty.png

Wskazuje na zaparcia – to stolec o wydłużonym kształcie, który jest grudkowaty.

Bebiko_widoczne pekniecia.png

Kupka ma wydłużony kształt, a na jej powierzchni widoczne są pęknięcia. Jest to stolec łatwy do wydalenia, który nie powinien niepokoić opiekunów.

Typ 2. – UFORMOWANE

Bebiko_cienki i wydluzony.png

Stolec jest cienki i podłużny, a jednocześnie gładki i miękki – taka kupka nie jest powodem do obaw.

Typ 3. – LUŹNE

Bebiko_miekkie czastki.png

Stolec mający miękkie cząstki o wyraźnych krawędziach jest łatwy do wydalenia przez dziecko, jednak jest to oznaką nadchodzącej biegunki.

Bebiko_strzepiasty ksztalt.png

Stolec o nieregularnych krawędziach i charakteryzujący się strzępiastym kształtem – taka kupka zapowiada biegunkę.

Typ 4. – WODNISTE

Bebiko_wodnista konsystencja.png

Stolec jest pozbawiony stałych kształtów, a jego całkowicie wodnista konsystencja może oznaczać infekcje bakteryjną. W takim przypadku należy natychmiast udać się niemowlęciem do pediatry.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak skutecznie zniwelować worki pod oczami?
Next post Twój piękny ogród rano i wieczorem