Supermoce, które pomogą nam uratować planetę. Jak uczyć dzieci ekoempatii?
Czas czytania:3 min

Supermoce, które pomogą nam uratować planetę. Jak uczyć dzieci ekoempatii?

0 0

Ochrona klimatu to dzisiaj bardzo ważny temat, który nie powinien być jedynie tymczasową modą. Kształtowanie u najmłodszych dobrych nawyków i odpowiedniego podejścia do ekologii to inwestycja w przyszłość kolejnych pokoleń. Jak mądrze uświadamiać najmłodszych, że warto być „eko”? Co robić, aby obudzić w nich więź z naturą? Każde dziecko ma w sobie supermoc, którą wystarczy odkryć i pielęgnować! Dowiedz się, jak się do tego zabrać.

Supermoc empatii

Będąc z dzieckiem w lesie czy na pikniku, obserwujcie ptaki, podziwiajcie owady i rośliny. Ciepłe wiosenne i letnie dni sprzyjają obcowaniu z przyrodą, dlatego warto wspólnie z pociechą rozmawiać o tym, jak bardzo jest ona różnorodna i złożona. Wracając ze spacerów, sięgajcie po dary natury, aby później wykorzystać je do kreatywnych zabaw – tworzenia księgi liści, figurek lub planszy z patyków do gry w „kółko i krzyżyk”, czy zbierania kolekcji ozdobnych kamieni, które można również pomalować. Jeśli macie balkon czy ogród, załóżcie zielnik lub posadźcie warzywa. Dziecko z pewnością będzie miało wielką radość z podlewania roślin, obserwowania, jak rosną, a na koniec ze zjedzenia tego, co samodzielnie uprawiało. Zimą możecie zamontować karmnik lub budki lęgowe dla ptaków. Czasem wystarczy niewiele, aby wykształcić w dziecku miłość do przyrody.

Supermoc oszczędzania

Obecny świat sprawia, że pędzimy bez opamiętania. Kupujemy za dużo jedzenia, niepotrzebne ubrania, pozbywamy się rzeczy, które mogłyby służyć latami. To ostatni dzwonek, aby nauczyć najmłodszych niepowielania tych błędów. Zanim jednak to nastąpi, zmiana powinna zajść u nas samych. Tylko wtedy dzieci będą mogły brać z nas dobry przykład. Od małego wyrabiajmy w pociechach nawyk gaszenia światła po wyjściu z pomieszczenia, zakręcania wody podczas mycia zębów, naprawiania sprzętów, które wciąż nadają się do użytku, wielokrotnego używania różnych przedmiotów (np. torebek na zakupy), rozsądnego wydawania pieniędzy – tak aby nie marnować jedzenia i nie nabywać niepotrzebnych rzeczy (np. zabawek). Im szybciej dziecko zdobędzie te umiejętności, tym szybciej staną się dla niego naturalne w codziennym życiu.

Supermoc przemieszczania się za pomocą własnych mięśni

Dawaj najmłodszym dobry przykład również wtedy, gdy trzeba pokonać dłuższy dystans. Podróżując do pracy czy na wycieczkę rowerem (zamiast samochodem), dziecko szybko zauważy, że to coś normalnego i będzie chciało Cię naśladować. Jak najczęściej wspólnie wybierajcie się na spacery na łono natury, aktywnie spędzajcie czas i tłumaczcie, dlaczego to ważne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Być może dziecko samo zacznie proponować spędzanie czasu w taki sposób.

Supermoc zarządzania odpadami

Tłumacz dziecku, dlaczego segregacja śmieci jest ważna dla planety. Ucz właściwego rozpoznawania różnych materiałów – plastiku, szkła, papieru czy odpadów „bio”. Pokazuj oznaczenia i kolory pojemników, aby odpowiednio je grupować. Tylko dzięki właściwej segregacji odpady będą mogły być poddane recyklingowi. Jeśli nawyk ten wejdzie w krew już we wczesnych latach życia, gdy dziecko podrośnie, a później gdy będzie dorosłe, segregacja stanie się czymś zupełnie naturalnym.

Jest naprawdę dużo aktywności, które można podejmować, aby wspólnie z dziećmi zmieniać świat na lepsze. Większość z nich nie wymaga wiele pracy, wystarczą drobne zmiany, które – powielane i praktykowane przez każdego z nas – mogą przynieść widoczne efekty już w niedalekiej przyszłości. Poza domem ważnym miejscem na naukę proekologicznych zachowań są także przedszkola i szkoły, bo to właśnie w tych miejscach najmłodsi spędzają najwięcej czasu. Coraz więcej placówek edukacyjnych korzysta z zajęć projektowych, podczas których najmłodsi uczą się ekologii – szacunku do przyrody, zasad ochrony środowiska, recyklingu, właściwego gospodarowania pieniędzmi, odżywiania czy aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą. Takie programy edukacyjne to nie tylko teoria, a przede wszystkim praktyka, dzięki której dzieci mogą doświadczać zależności dotyczących przyrody wszystkimi zmysłami, a co za tym idzie – lepiej je rozumieć i przekładać na życie codzienne

– tłumaczy Irena Ranosz-Talarek z Czepczyński Family Foundation.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” – pomoc w kształtowaniu ekonawyków u najmłodszych

Życie w zgodzie z naturą zaczyna się od małych zmian, które mają duże znaczenie dla naszej planety. Przemyślana edukacja już od wczesnych lat życia przyniesie efekty w postaci świadomych zagrożeń dorosłych, którzy będą potrafili podejmować działania na rzecz Ziemi. Nauka dobrych nawyków w trosce o naturę jest możliwa m.in. dzięki ogólnopolskiemu i trwającemu już od 15 lat programowi edukacyjnemu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To projekt skierowany do przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, który ma na celu naukę podstawowych zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą. Dzieci odkrywają tematy m.in. dotyczące klimatu, globalnego ocieplenia, świadomych zakupów czy śladu węglowego. Program obejmuje zajęcia praktyczne, ciekawe scenariusze lekcyjne oraz ćwiczenia w terenie. Materiały edukacyjne, tj. filmy czy piosenki, zostały przygotowane przez zespół ekspertów – metodyka, psychologa oraz partnera z zakresu ekologii i ekonologii. Zapisy do XVI edycji, która odbędzie się w roku szkolnym 2023/2024, ruszą we wrześniu. Szczegóły na stronie internetowej: www.przyjacielenatury.pl.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Domowa depilacja IPL krok po kroku
Next post <strong>Szykujesz się na wakacje? Sprawdź, jak oszczędnie wyjechać na urlop bez obciążenia finansowego</strong>