Jaką mąkę wybrać do wypieku domowego chleba?
Czas czytania:1 min

Jaką mąkę wybrać do wypieku domowego chleba?

0 0

Nie ma nic przyjemniejszego od zapachu domowego chleba, który wypełnia dom tworząc przy tym przytulną atmosferę. Chleb to coś więcej, niż tylko pieczywo: witamy nim gości oraz dzielimy się ze znajomymi i rodziną przy wspólnych posiłkach. Jak wybrać najlepszą mąkę do naszego wypieku?

Jaka grubość mąki jest odpowiednia?

Podstawowym składnikiem podczas pieczenia chleba jest mąka. To od niej zależy smak, krajalność i zapach naszego pieczywa. Najpopularniejsza jest mąka pszenna, jednak i ją należy wybrać mądrze, ponieważ nie każda nadaje się do wyrobu chleba.

Wyróżniamy co najmniej trzy różne grubości mąki:

  • drobno zmieloną, nazywaną czasem białą, o numeracji do 600,
  • średnio grubą,
  • grubą pełnoziarnistą mąkę o numeracji zbliżonej do 2000.

Do pieczenia chleba najlepiej wybierać mąkę typu 700, 1400 oraz 1850 lub mąkę pełnoziarnistą typu 2000. Natomiast jeśli mamy ochotę na tradycyjny chleb na zakwasie, wtedy polecana jest mąka o grubości 3000.

Wielkość numeru świadczy o grubości mielenia mąki. W przypadku używania razowego produktu należy pamiętać, że im więcej go użyjemy, tym słabiej chleb wyrośnie podczas pieczenia. W przypadku mąki drobnoziarnistej jest zupełnie na odwrót. Im więcej jej dodamy, tym bardziej pieczywo zyska na objętości.

Z dobrej mąki dobry chleb

Dobra mąka charakteryzuje się lekko słodkim smakiem. Oznacza to, że powstała ze świeżego ziarna i nie dodano do niej zbędnych ulepszaczy smaków i barwników. Jej kolor powinien być jednolity, jasnoszary lub kremowy. W mące razowej pożądana jest obecność drobnych otrębów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że otrzymaliśmy produkt pełnowartościowy.

Ciemniejsze mąki są znacznie zdrowsze, ponieważ zwiększona obecność otrębów zapewnia naszemu organizmowi więcej substancji odżywczych. Popularność zdobywa także mąka orkiszowa, która nadaje naszym wypiekom unikalnego smaku, a wypieczony z niej chleb pięknie pachnie.

Bez względu na to, jaki chleb wybierasz, na basiazsercem.pl znajdziesz najlepszą mąkę dla siebie. Z pomocą Basi upieczesz swój ulubiony chleb i przygotujesz inne wypieki – na stronie możesz odnaleźć wiele ciekawych przepisów!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Klątwa Max Czornyj – recenzja
Next post Czy nadmierne owłosienie ciała to również Twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić!