Alergia – poznaj fakty i mity
Czas czytania:3 min

Alergia – poznaj fakty i mity

0 0

Alergia nazywana jest dżumą XXI wieku. Według badań ECAP aż 24% Polaków cierpi na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, a 11% choruje na astmę1. Z każdym rokiem, te przypadłości diagnozowane są u coraz większej liczby Polaków. Ze względu na skalę problemu, niezwykle ważna jest edukacja w tym temacie.

Co wiesz na temat alergii?

Alergia oznacza nadmierną reakcję układu immunologicznego na kontakt z pewnymi substancjami, zwanymi alergenami. Układ odpornościowy rozpoznaje je jako wroga i uruchamia reakcję zapalną. Jej wynikiem mogą być różne, nieprzyjemne dolegliwości m.in. katar, kaszel, swędzące zmiany skórne. Choć schorzenie występuje tak powszechnie w populacji, wiele osób dysponuje błędnymi informacjami i nie wie czym naprawdę jest alergia. Co w takim razie jest faktem, a co mitem? Odpowiada dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

FAKT 1. Alergia to choroba cywilizacyjna.

Jeszcze na początku XX wieku, alergie były rzadkimi chorobami – dziś można mówić o „epidemii”. Alergie już dawno przestały ograniczać się jedynie do okresowych pór roku, czy określonych środowisk – stanowią najczęstszą grupę chorób przewlekłych w populacji do 40 roku życia, a liczba alergików podwaja się co dekadę2.

FAKT 2. To, jakim powietrzem oddychamy, ma wpływ na występowanie alergii i chorób układu oddechowego.

Wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczeń w środowisku zewnętrznym, alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne. Kiedy pomiary zanieczyszczeń powietrza osiągają swoje najwyższe stężenia, wzrasta ilość zaostrzeń chorób alergicznych np. astmy. Zanieczyszczone powietrze może wnikać do środka mieszkań i domów i wywoływać niepożądane działania. – Najgroźniejsze zanieczyszczenia powietrza to różnego rodzaju pyły, tlenki azotu, ozon oraz tlenki siarki. Narażenie pyłku traw na wyższe stężenia tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POChP. Co ciekawe, zwiększa także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień – ostrzega dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

FAKT 3. Dbanie o czystość w mieszkaniu ma ogromne znaczenie.

Wszystko zależy od tego jak dbamy o czystość. By pozbyć się roztoczy z mieszkania, należy prać pościel w temperaturze 60 stopni oraz zadbać o dobry odkurzacz, który usunie roztocza z dywanów i podłogi, a także z naszego materaca. – Dobre systemy czyszczące powietrze w domu mogą poprawić efektywność naszych zabiegów, dlatego najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu AllergyPlus. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. Pamiętajmy także o sprawnej wentylacji i wietrzeniu pomieszczeń – radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki. W filtr AllergyPlus wyposażone są odkurzacze Electrolux z najbardziej zaawansowanej linii UltraOne. Skuteczne zbieranie kurzu gwarantuje ssawka AeroPro Extreme, klasa reemisji kurzu A oraz najwyższym możliwy poziom filtracji 99,9%.

MIT 1. Alergią można się zarazić.

Nie jest to możliwe. Można powiedzieć, że skłonności do bycia alergikami, są dziedziczne. Jeśli przyszła mama ma objawy alergii, szansa, że jej dzieci także będą alergikami wzrasta do 50%. Jeśli obydwoje rodziców są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u dzieci oscyluje wokół 70-80%. Objawy alergii pojawiające się u osób bez zdiagnozowanej alergii w rodzinie, są rzadkością i występują u ok. 20% chorych3.

MIT 2. Z alergii można wyrosnąć.

To bardzo powszechny mit. – W przypadku alergii pokarmowej, np. uczulenia na białko mleka krowiego, jeśli świadomi rodzice zastosują dietę bezmleczną, to dzieci w 2-3 roku życia mogą przestać reagować na ten alergen. Często w zamian pojawiają się inne uczulenia np. alergia na roztocze lub pyłki i te niestety towarzyszą nam do końca życia. Wtedy warto zastosować profilaktykę antyalergenową i odczulanie – radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

MIT 3. Profilaktyka w alergii ma małe znaczenie.

Profilaktyka to podstawa! Jak mówi ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie” – Nie ma alergii bez alergenu. Bardzo ważne, dla jakości życia alergików jest chronienie się przed alergenami. Atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, astma alergiczna to choroby, które rozpoczęły się w momencie, kiedy układ immunologiczny alergika po raz kolejny zetknął się z cząstką, na którą jest uczulony. Im mniej alergenów w otoczeniu, tym mniej objawów alergii – komentuje dr Piotr Dąbrowiecki. W przypadku alergii oddechowej, należy unikać zanieczyszczonego powietrza, drażniącego dymu papierosowego oraz ograniczać kontakt z alergenami (np. pyłkami kwiatów, kurzem). W zaciszu własnego domu, bardzo istotne będzie częste i dokładne sprzątanie z użyciem wysokiej jakości sprzętu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Romantyczna vs wyrazista- czyli sukienka na wiosnę!
Next post Pokój furii – co to jest?