Rolki freestyle – tylko dla zaawansowanych?
Czas czytania:2 min

Rolki freestyle – tylko dla zaawansowanych?

0 0

W miejskich parkach można zaobserwować coraz więcej rolkarzy, którzy – zamiast po prostu przemierzać alejki – poruszają się slalomem pomiędzy rozstawionymi pachołkami. Choć wytrawny rolkarz poradzi sobie z wykonywaniem takich akrobacji mając na nogach rekreacyjny model rolek, do tego celu najlepiej nadają się rolki freestyle. Sprawdź, czym się charakteryzują i dla kogo są przeznaczone.

Rolki freestyle stale zyskują na popularności. I choć w ofercie sklepów sportowych ciągle dominują modele fitness, te pierwsze zdobywają coraz szersze grono amatorów. Wyróżnia je dość unikatowa konstrukcja. Rolki typu freestyle:

  • są wyposażone w najtwardsze kółka (85A do 89A), które zapewniają maksymalną zwrotność, a zarazem dobrą przyczepność w trakcie manewrowania podczas przeszkodami,
  • wyróżniają się specyficznym butem – w wersji „podstawowej” z twardą skorupą, a w zaawansowanej – ze zintegrowanym linerem (szyną dopasowaną do wielkości stopy),
  • mają bardzo mocne – ze specjalnym paskiem, który pozwala zatroszczyć się o to, aby cholewka przylegała w 100% do stopy (sznurówki przy wykonywaniu zaawansowanych manewrów mogłyby zagrażać bezpieczeństwu).

To dzięki tym parametrom pozwalają szaleć nie tylko podczas jazdy w styli slalom freestyle, ale również w skateparkach. A jak konkretnie wybrać odpowiedni dla siebie model?

Setting of laces on black roller skates

Rolki freestyle – poradnik zakupowy

Wybierając rolki typu freestyle, musisz, po pierwsze, nastawić się na większy wydatek niż przy zakupie rolek fitness. To bardziej zaawansowany sprzęt pod względem technicznym. Czy jest wart swojej ceny? Zdecydowanie tak – zarówno wysoka jakość materiałów, jak i przemyślana konstrukcja zagwarantują Ci bezpieczeństwo i stabilność jazdy oraz pozwolą wykonywać manewry, o jakich w rolkach rekreacyjnych można wyłącznie poradzić. A jak wybrać model dla siebie?

  • Podstawowa decyzja, jaką musisz podjąć jest związana z typem buta w Twoich nowych rolkach. Do wyboru masz tzw. hardboot – uniwersalny i dopasowany również do freeride, nieco tańszy, ale i dający mniejsze pole do popisu podczas tricków w trakcie slalomu; a także rolki bezlinerowe – ze zintegrowaną szyną, które są idealnie dopasowane do wielkości Twojej stopy, dają Ci pełną kontrolę nad każdym ruchem, ale są droższe i dostosowane wyłącznie do slalomów. Jeśli więc szukasz bardziej wszechstronnego i tańszego rozwiązania – odpowiedzią będzie hardboot. Jeżeli zaś jesteś profesjonalistą – rolki bez linera będą strzałem w dziesiątkę.
  • Inaczej dobiera się rozmiar rolek freestylowych. O ile w przypadku rekreacyjnych zaleca się zakup modelu o ok. pół lub jeden rozmiar większego, o tyle freestyle wymaga perfekcyjnego dopasowania buta do stopy. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz hardboot, możesz oczekiwać, że but nieco się rozciągnie.
  • Równie istotny jest dobór rozmiaru szyny do rozmiaru stopy. Generalnie, im mniejsza stopa, tym mniejsza powinna być sama szyna. To istotne zwłaszcza dla osób o stopach, których rozmiar to 40-41 lub mniej. Wówczas standardowa szyna 243 mm będzie zbyt szeroka. Należy jednak pamiętać, że im krótsza szyna, tym mniejsze kółka się w niej zmieszczą. A to pociągnie za sobą konieczność częstszej ich wymiany (będą się szybciej ścierały w miarę eksploatacji).

Czy rolki typu freestyle są dla każdego?

Zdecydowanie nie. To propozycja dla tych, którzy chcą spróbować bardziej zaawansowanej jazdy i umieją dość sprawnie poruszać się na butach z kółkami. Jeśli jesteś początkujący – rolki typu freestyle czy freeride zostaw do momentu, aż przejdziesz na „wyższy poziom zaawansowania”. Na początek lepiej sprawdzą się modele fitness lub hokejowe. Rolki freestyle dostępne są w sklepie Asport.pl, w którym znajdziemy szeroki wybór markowych modeli damskich, męskich, ale i dziecięcych. Sprawdź i wybierz model dopasowany do poziomu Twoich umiejętności oraz oczekiwań.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dobre podręczniki do nauki języków obcych
Next post Czego potrzebuje kobiece pożądanie?