Świąteczne porządki, czas start
Czas czytania:4 min

Świąteczne porządki, czas start

0 0

Jeszcze zanim zaczniemy się w pełni cieszyć atmosferą Bożego Narodzenia, czeka nas szereg zadań związanych z przygotowaniem i dekorowaniem domu, wyborem prezentów i przyrządzaniem wigilijnych potraw. Podpowiadamy, jak sprawnie zaplanować świąteczne porządki, by nie kolidowały z innymi obowiązkami

Świąteczne porządki – jak się przygotować?

Choć święta to długo wyczekiwany czas odpoczynku, dni poprzedzające Boże Narodzenie obfitują w wyzwania. Jednym z nich są generalne porządki, dzięki którym w tym jednym z ważniejszych okresów w roku możemy cieszyć się wysprzątanym i udekorowanym domem. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku opracowanie odpowiedniego planu działania i bezzwłoczne rozpoczęcie jego realizacji. Już w połowie miesiąca powinniśmy zająć się miejscami najrzadziej sprzątanymi, czyli spiżarniami, komórkami, składzikami czy garderobami. Takie wstępne aktywności pozwolą nam odświeżyć domowe wnętrza i wygospodarować miejsce na zbędne przedmioty. Następnie, warto podjąć się czyszczenia dywanów, wykładzin, firan oraz innych punktów, w których gromadzi się kurz. Po umyciu okien i drzwi, pomieszczenia dostępne dla gości – przedpokój, salon, jadalnia – będą gotowe na świąteczne dekoracje.

Drugi etap sprzątania powinien obejmować pomieszczenia najbardziej wymagające, czyli kuchnię i łazienkę. Ze względu na częstotliwość użytkowania, czyszczenie tych wnętrz warto zaplanować na kilka dni przed świętami. Uciążliwe zabrudzenia kosmetykami, produktami spożywczymi czy osadem z kamienia wymagają skutecznych środków, które zlikwidują plamy, nie naruszając mytych powierzchni. Z uwagi na estetykę wyposażenia oraz względy higieniczne, wykluczone jest wykorzystywanie żrących specyfików chemicznych. Jak więc zadbać o to, by nasze wnętrza zalśniły na święta nieskazitelnym blaskiem?

Świąteczne porządki – kuchnia serce świątecznych przygotowań

Ze względu na ogrom prac, jakie czekają nas przed świętami, przed ich podjęciem kuchnia powinna być uporządkowana. By pomieścić wszelkie bożonarodzeniowe zapasy, jej sprzątanie warto rozpocząć od czyszczenia i segregowania zawartości szafek. Do przetarcia powierzchni posłuży nam bezpieczny roztwór wody z płynem do naczyń. Po uporządkowaniu zamkniętych punktów i wygospodarowaniu w nich miejsca na nowe produkty spożywcze, zabieramy się do czyszczenia lodówki i piekarnika. Ze względu na częstotliwość ich użytkowania i osady powstałe w wyniku stałego kontaktu z żywnością, obecnie w nich zanieczyszczenia będą wymagać silnych, ale jednocześnie bezpiecznych środków. Tłuste i zaschnięte plamy usuniemy przy pomocy roztworu wody z octem. Do przypalonych zabrudzeń warto natomiast wykorzystać pastę z sody oczyszczonej. Rozrobiony z odrobiną wody proszek pozostawiamy na uporczywych plamach. Po ok. 2 godzinach zostaną one rozpuszczone i z łatwością wytrzemy je wilgotną szmatką. Soda oczyszczona pochłania zapachy, dlatego doskonale sprawdzi się także przy czyszczeniu wnętrza lodówki.

Następnym etapem sprzątania kuchennego wnętrza jest czyszczenie frontów szafek, blatów, kafelków na ścianach, czyli wszystkich powierzchni zewnętrznych. Do ich odświeżenia posłuży nam płyn do naczyń, usuwający największe zabrudzenia, a także bawełniana szmatka, dzięki której wypolerujemy powłoki. Największej uwagi wymagać będzie jednak strefa zlewozmywakowa. Stały kontakt z wodą i resztkami żywności sprawia, że właśnie to miejsce jest narażone na pojawianie się uporczywego osadu i plam. – Zabrudzenia najczęściej pojawiają się na styku armatury ze zlewozmywakiem. Do ich usunięcia wykorzystywać należy delikatne środki, które nie odbarwią oraz nie zarysują zewnętrznej powłoki baterii – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Zabrudzenie oraz rdzawe zacieki usuniemy przykładając do nich na około godzinę gazę nasączoną odrobiną octu. Powierzchnię baterii warto natomiast wyczyścić przy pomocy miękkiej szmatki i delikatnego roztworu wody z płynem do naczyń. – Podczas sprzątania strefy zlewozmywakowej, zweryfikujmy również stan napowietrzacza, przyczyniającego się do oszczędnego użytkowania wody. Jeśli zauważymy na nim zbierający się kamień, element należy odkręcić i następnie umieścić go w szklance z octem. Po rozpuszczeniu osadu, płuczemy napowietrzacz wodą i z powrotem umieszczamy na końcu wylewki baterii – dodaje ekspert. Ostatnim krokiem będzie odkurzenie i umycie podłóg.

Świąteczne porządki – łazienka centrum porządków

Ostatnim punktem na liście przedświątecznych porządków jest łazienka. Ze względu na specyfikę i częstotliwość użytkowania, wymaga ona regularnego czyszczenia. W tym czasie warto jednak poświęcić czas na gruntowne i precyzyjne sprzątanie, dzięki któremu zwiększymy poziom higieny wnętrza i nadamy mu przejrzystości. Działania rozpoczynamy od wytarcia z kurzu trudnodostępnych punktów, takich jak: kratki wentylacyjne, podłączenia instalacyjne, załamania grzejników czy styk odpływu sedesu z posadzką. Następnie warto zająć się jednym z najbardziej czasochłonnych, a co za tym idzie – najrzadziej wykonywanym działaniem, czyli czyszczeniem fug i kafelków ściennych. Jest to ważne, ze względu na fakt, że może gromadzić się na nich pleśń oraz groźne dla organizmu drobnoustroje. Do precyzyjnego przetarcia fug posłuży nam szczoteczka do zębów oraz pasta z sody oczyszczonej, a kafelek – płyn do naczyń. Kolejnym krokiem będzie przejrzenie i posegregowanie zawartości oraz wyczyszczenie wnętrz szafek. Warto przetrzeć również zewnętrzne powierzchnie – fronty i korpusy. Pamiętajmy o tym, by dokładnie wytrzeć je do sucha. Zapobiegnie to ich odkształceniu.

Następnie sprzątamy ceramikę łazienkową – w tym umywalkę, bidet i miskę sedesową, a także wannę oraz kabinę prysznicową. Także w przypadku tak trwałych materiałów, nieodpowiedni sposób pielęgnacji może skutkować pojawieniem się nieestetycznych zarysowań. Do usunięcia uporczywych osadów warto więc wykorzystać sodę oczyszczoną. Z zabrudzeniami i zaciekami na powierzchni elementów poradzi sobie natomiast płyn do naczyń. – Środek ten warto wykorzystać także przy czyszczeniu armatury, zarówno o wykończeniu chromowanym, jak i patynowym. Usunie on smugi, bez ryzyka odbarwienia zewnętrznej powłoki. Po obfitym opłukaniu baterii wodą, wycieramy ją do sucha bawełnianą szmatką, co nada jej elegancki błysk – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Warto pamiętać, że zarówno przy pielęgnacji armatury, jak i ceramiki, do czyszczenia należy stosować miękką szmatkę lub gładką stronę gąbki – dodaje. Ostatnim etapem sprzątania łazienkowego wnętrza jest umycie luster oraz podłóg. Najbardziej wymagające pomieszczenia w domu są gotowe do rozpoczęcia przygotowań do świąt!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zrób to sama: prezent dla dziecka – drewniana kuchnia
Next post Fajnie jest być singlem…. w święta